Якісний продукт — запорука успіху


Якісний продукт — запорука успіху
Німецька компанія VEKA AG і її дочірні підприємства на трьох континентах відомі пересічним громадянам як один з провідних постачальників пластикових профілів для виробництва вікон і дверей. Проте будівельники і виробники зовнішньої реклами добре знайомі і з іншою продукцією VEKA - листовими пластиками ПВХ. У гостях нашої редакції - пан Йорг Хеммер, керівник компанії VEKA AG, який керує підрозділом, що займається виробництвом і постачанням листових матеріалів VEKAPLAN.

—  Пане Хеммер, розкажіть, будь ласка, коротко про історію VEKA AG.
—  Все почалося в 1969 році, коли Генріх Лауманн очолив невелику фірму VEKAPLAST в Зенденхорсте(Німеччина). Це було сімейне підприємство з штатом в 8 чоловік і що спеціалізується на віконному профілі. Розширення виробництва сталося вже в 1971 році, з цієї миті почався стрімкий розвиток сімейної фірми. Вже у кінці 70-х років успіх Генріха Лауманна і його команди можна було помітити по будівельним роботам навколо цехів - для розширення заводу в Зенденхорсте освоювалася ділянка землі площею 31.000 квадратних метрів.
Незабаром для виробництва вікон знадобилися і плити ПВХ - їх використали, наприклад, як наповнювач для пластикових дверей і вікон. Спочатку доводилося брати їх у конкурента. У 1986 році VEKA сама освоїла випуск інтегральних спінених ПВХ-плит за технологією Celuka. В той же час почався випуск ряду жорстких пластиків ПВХ у Баттісі - на дочірньому підприємстві VEKA у Бельгії.
—  Як вдалося з маленької сімейної фірми виростити сильну транснаціональну корпорацію?
— Сім'я Лауманн, якій спочатку і до цього дня належало підприємство, постійно вкладала усі зароблені кошти в розвиток виробництва і його оснащення новітніми технологіями, проводила інвестиційну політику, розраховану на далеку перспективу. Тобто чим більше підприємство заробляло, тим стрімкіше воно росло. Також велика увага приділялася навчанню персоналу і створенню наукової бази.
До речі, на підприємствах VEKA завжди особлива увага приділялася мотивації співробітників, приміром, шляхом поступового збільшення їх повноважень і відповідальності, кар'єрного росту і так далі. Такий підхід характерний далеко не для кожної німецької фірми.
—  Які позиції зараз займає компанія VEKA AG на європейському ринку?
— Ми відносимося до двох провідних світових виробників пластикового профілю для вікон і входимо в трійку лідерів з виробництва листових матеріалів ПВХ в Європі. На підприємствах в Європі, Азії і Америці зараз працює понад дві тисячі чоловік.
—  А коли ви з'явилися на російському ринку?
— Ми почали працювати в Росії близько 10 років тому. Спочатку знову-таки це були постачання профілю для вікон, а пізніше ми почали поставляти і листи ПВХ. У 1995 році відкрилося Російське представництво, яке робило сервіс на місці, підтримуючи замовників. Першою російською компанією, з якої розпочалася довгострокова співпраця по реалізації пластика, було підприємство "Ітрако". До теперішнього часу ми значно розширили свою дистриб'юторську мережу, в основному, спираючись на серйозні спеціалізовані підприємства по торгівлі листовими пластиками.
— Наскільки я знаю, в Росії побудований завод по випуску віконного профілю VEKA?
— Це стратегія компанії. Спочатку, коли ми приходимо на той або інший ринок, ми здійснюємо постачання нашої продукції з головного підприємства в Німеччині. Потім, коли ринок починає динамічно рости, ми намагаємося наблизитися до покупця, будуючи заводи в його країні і здійснюючи випуск, по суті, вітчизняної продукції, але відповідно до якісних критеріїв нашої фірми.
— Значить, ми можемо чекати, що скоро у нас в Росії VEKA налагодить і виробництво пластиків?
— Доки подібне питання не розглядалося - напевно, ще не прийшов час, але ми такої можливості не виключаємо.
— Пан Хеммер, чи існують порівняльні дані про постачання ПВХ-пластиків VEKA в різні регіони світу : в Америку, Європу, Азію? І що можна сказати на основі цих даних про "матеріальні" пристрасті відповідних виробників реклами?
— У мене зараз немає таких даних, можу лише сказати, що в Західній Європі по постачанню листових ПВХ для зовнішньої реклами ми покриваємо 20-30% ринку. А якщо говорити про порівняльні об'єми споживання різних ринків, то тут спостерігається наступна тенденція: кожен новий ринок розпочинає з дешевших матеріалів і у міру його розвитку росте якість продукції, яка вимагає усе більш якісних складових.
Згадайте, в Росії спочатку робили вивіски на фанері, потім на полістиролі, тепер у більшості випадків використовуються ПВХ-пластики. Показником найбільш розвиненого ринку є високе споживання листів нового покоління - композитного матеріалу, що зараз і спостерігається, зокрема, в Західній Європі.
— Саме цією обставиною, напевно, можна пояснити появу VEKA в Росії не в 90-му, а в 95-му році?
— Цілком вірно, за нашими спостереженнями в 95-му ринок дозрів, і можна було виходити на нього з нашими пластиками.
— Та все ж ви виявилися першими з постачальників листових пластиків, хто відкрив в Росії своє представництво і почав формувати дистриб'юторську мережу. А як зараз вдається конкурувати з тими, що новими, що з'являються в Росії, та і у всьому світі дешевшими матеріалами?
— Так, ми відчуваємо на собі вплив продукції з Азії, східної Європи або Індії. Але з іншого боку, втрата потенційних споживачів компенсується загальним зростанням ринку. Ми не можемо перевірити якість і властивості яких-небудь дешевих матеріалів, але можемо припустити, що виробники могли, приміром, заощадити на деяких компонентах сировини, що завдало збитку деяким властивостям пластика, які важливі для кінцевого споживача, будь стійкість до ударів та до сонячного світла або щось ще.
До того ж, як правило, ті, хто поставляє дешевші матеріали, не можуть запропонувати такий широкий спектр продукції і послуг - обмежений вибір товщини, колірної гамми і т. д. Напевно, з цієї причини наші клієнти в основному залишаються з нами.
— Ринок технологій для виробництва зовнішньої реклами постійно розвивається. Наприклад, з появою широкоформатного друку все частіше на вивісках використовують не вінілові плівки, а повнокольорову графіку, системи натягнення банерів на лицьовій частині вивісок замінюють традиційні лайт-бокси з пластика і акрилу. Чи не впливає така технологічна еволюція на обсяги світового виробництва ПВХ-листів?
— Я думаю, що найближчим часом ми спостерігатимемо співіснування різних матеріалів, тих же банерів і пластика. А в майбутньому, мені здається, що в окремих областях, навпаки, банери витіснятимуться надзвичайно стабільними жорсткими пластиками. А взагалі, часто буваючи в поїздках по світу, я помітив, що, чим східніше я знаходжуся, тим частіше зустрічаю банери в рекламі, а у міру переміщення до Заходу починаю частіше бачити полістирол, а потім ПВХ, і на крайньому Заході все частіше зустрічаються дорожчі матеріали - композитні листи.
Також треба відзначити, що в деяких випадках, як, наприклад, у випадку з рекламою NIKE в Нью-Йорку заввишки в 30-ти поверховий будинок, без банера не обійтися, пластик тут просто не підходить(така реклама важила б 10 тонн!). Тобто розширюються можливості зовнішньої реклами, і кожен матеріал повинен мати своє місце застосування.
— Ринок технологій для виробництва зовнішньої реклами постійно розвивається. Наприклад, з появою широкоформатного друку все частіше на вивісках використовують не вінілові плівки, а повнокольорову графіку, системи натягнення банерів на лицьовій частині вивісок замінюють традиційні лайт-боксы з пластика і акрилу. Чи не впливає така технологічна еволюція на обсяги світового виробництва ПВХ-листів?
 — Якими новинками нас порадує VEKA в найближчому майбутньому? Можливо, в планах зазначаться випуски нових видів продукції, наприклад, ПВХ-плівок?
— Ми зараз не плануємо займатися ні банерами, ні ПВХ-плівками - наше існуюче устаткування не дозволяє робити цього, та ми і не ставимо доки для себе таких цілей. Зате нам вдалося розробити і впровадити нашу новинку - першу у світі інтегральну вспінену ПВХ-плиту шириною 2 метри і завтовшки 10 мм. Взагалі ми тепер здатні випускати ПВХ усіх видів шириною 2 метри. Ми також плануємо активно займатися виробництвом двошарових пластиків, тобто ПВХ високої якості, поєднаної з шаром ПВХ менш високої якості.
Цей матеріал робитиметься для використання тільки в певних випадках.
— На завершення хотілося б почути декілька слів про Росію. Пане Хеммер, яким Ви бачите її майбутнє в цілому і зовнішньої реклами зокрема.
— Ми не думаємо, що Росія зверне з того шляху, по якому вона пішла. Демократичні перетворення тут, на наш погляд, все-таки досить глибокі, для того, щоб не було повернення до минулого. А що стосується другої частини питання, то тут можна прогнозувати наступне: у міру приходу західних компаній на російський ринок буде рости і зовнішня реклама - її рівень і об'єми.
Якщо, наприклад, мережа "Шератон" вирішить побудувати свої готелі на території вашої країни, то вони не дозволять, щоб навіть на будівельному майданчику висів щит з написом "Йде будівництво готелю", зроблений неякісно. Автоматично вони змушуватимуть виробника робити рекламу більш високого рівня. Той стандарт якості, який ми зараз спостерігаємо в центрі Москви, надалі поширюватиметься все далі на околиці - спочатку столиці, а потім і усій Росії.
— Будемо сподіватися, що цей процес відбуватиметься швидко.
— Для цього треба попрацювати. Ми можемо просто спостерігати за розвитком ринку, а можемо і спільно на нього впливати, поширюючи, зокрема, через Ваше видання інформацію про те, як якісно робити зовнішнє "спостереження".
— Це одне із завдань нашої газети.
— Це наше загальне завдання - виробників матеріалів, виробників конструкцій, спеціалізованих ЗМІ.
— Що б Ви хотіли побажати нашим виробникам рекламних конструкцій і їх замовникам?
— Я можу побажати тим, хто встав на шлях якості, не звертати з нього, тому що світові вимоги до стандартів якості надалі тільки ростимуть, і потрібно їм відповідати. Тиск з боку замовника робити якісний продукт також збільшуватиметься. І виживуть ті, хто зможе стабільно робити високоякісну продукцію за розумною ціною. Це вимагає від них певної маркетингової стратегії і хороших постачальників.
Замовникам я також хотів би побажати замовляти тільки хорошу рекламу - якщо над дверима його фірми висітиме вивіска низької якості, то це ж відчуття передаватиметься на усю компанію - здаватиметься, що рівень закладу відповідає рівню вивіски. А для того, щоб робити правильний вибір серед виробників реклами, треба користуватися правильною спеціалізованою літературою - такою, як Ваші видання.